Robotik ile Endüstri 4.0 ilişkisi nasıl ilerleyecek?

0

Yeni robot teknolojisi, dördüncü sanayi devriminin veya Endüstri 4.0’ın başlamasının arkasındaki en önemli itici güçlerden biriydi. Artık endüstriyel IoT cihazları ve AI algoritmaları gibi yeni bilgisayar teknolojisinin endüstri üzerinde daha büyük bir etkisi var. Bu teknolojilerin ticari robotların ağır sanayide nasıl kullanıldığı üzerinde de büyük bir etkisi olacak gibi görünüyor.

IIoT sensörleri ile makine sahiplerinin, ekipmanın operasyonel performansını internet üzerinden gerçek zamanlı olarak izlemesi mümkün. Modern endüstriyel IoT sensörleri, sıcaklık, ses, titreşim, basınç ve yağlama dahil olmak üzere çok çeşitli parametreleri izleyebilir. Bu bilgiler, makine operatörlerinin makine performansını optimize etmelerine veya olası arızalara daha etkin bir şekilde yanıt vermelerine yardımcı olabilir.

Bir makinenin parametreleri önceden belirlenmiş bir güvenli çalışma aralığından çıkarsa, IoT izleme sistemi ayrıca site teknisyenlerini otomatik olarak uyararak hasarı veya makine arızasını önlemek için hızlı hareket etmelerini sağlar. Akıllı operasyonel izleme teknolojisine güç veren IoT sensörleri, endüstriyel ortamlar için özel olarak inşa edilmiştir ve tipik olarak bilgisayarlı bakım yönetim sistemleri gibi mevcut endüstriyel sistemlerle entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.

Endüstriyel IoT ve yapay zekanın yükselişinin robotik üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemeö. Endüstri 4.0 teknolojisi, yeni bakım stratejilerine, daha otonom robotlara ve yeni işbirlikçi robotik teknolojilerine olanak tanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, endüstriyel robotlar ve Endüstri 4.0 teknolojisi, fabrikaların dönüştürülmesine yardımcı olabilir – makine denetimini düzene sokabilir ve daha önce insan işçiler tarafından yapılması gereken görevleri otomatikleştirebilir

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>