Techinside Google News
Techinside Google News

Robotlar insan zekasını ne zaman geçecek?

Robot teknolojisinde tüm handikaplar aşılsa bile onları insanlardan ayıran hala güçlü bir detay kalıyor: Zeka. Yapay zekanın insan kadar güçlü olabilmesi ve insan gibi düşünüp kararlar alabilmesi, duyguları, şakaları, üzüntüyü hissedebilmesi, çıkarımlar yapabilmesi için yapay zekanın önünde hala çok yol var.

Ancak yapay zekanın ilerleme hızına bakılarak, robotların bir gün insandan daha zeki olacağını tahmin eden bilim insanları şimdi bu beklentilerinin zamanını geri çektiler.

- Advertisement -

Daha önce bilim ve teknoloji dünyasında ortak görüş olarak 2040 yılının dile getirildiği bu “yapay zekanın insan zekasına eşitlenmesi” tarihi, HP’nin yapay zeka ve robotlar konusunda araştırma yapan ekibinin başında bulunan baş bilim insanı Shane Wall tarafından daha da geriye çekildi.

Shane Wall, yapay zekanın öğrenme ve kendini geliştirme hızının beklenenden çok daha hızlı çıktığını ve bu süratle devam etmesi halinde insan zekasına eş değer yapay zekaların 2029 yılında görülmeye başlayacağını açıkladı.

İnsan gibi düşünen makinelerin ortaya çıkmasıyla, üretim tesislerinde, tehlikeli görevlerde, sorumluluk alınmasının gerektiği riskli işlerde robotların çok daha aktif olacağını ve riskleri, tehlikeleri, hataları daha başarılı şekilde analiz ederek, görevleri daha fazla başarıyla sonlandırabileceğini anlatan Wall, bu nedenle pek çok alanda robotların iş başı yapmasının kaçınılmaz olacağının da altını çiziyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

İlginizi çekebilir