Robotlar tarım işçilerinin yerini alacak

0

Robotlar tarım

Robotlar tarım sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. GummiArm isimli robotlar yarım alanında verimlilik artışı sağlıyor.

Robotlar tarım için kurtarıcı olabilir

Plymouth Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen GummiArm isimli robot, tarımda robotikleşmeyi sağlayabilecek potansiyelde. GummiArm, tarım arazisinde bulunan ürünleri kırpıp, toplama yeteneğine sahip. Örneğin; robot karnabahar hasadını toplama görevini yerine getirebiliyor. Bu sayede standart bir çiftçiye kıyasla daha hızlı ve çalışabiliyor ve mola vermiyor.

İngiltere’de şu anda tarım işçisi bulmakta sorun yaşanıyor. Bu nedenle robot tarım işçilerinin yerini almanın yanı sıra, işçi açığını kapatabilecek kapasiteye sahip. Tarımda yaşanacak otomasyon ve robotik teknolojiler sayesinde elde edilen verimde de artış yaşanıyor.

Endüstri 4.0 ile yaşanan robotikleşme süreci, tarım için kritik bir önem teşkil ediyor. Vasıfsız işlerin robotlara devredilmesini sağlayan bu süreçte, insanların zihin emeği ile çalışacağı işlerde görev alması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>