Rolls Royce elektrikli uçuş için emin adımlarla ilerliyor!

0

Elektrikli uçuşlar konusunda çalışmalar yaptığı bilinen Rolls Royce son testini de sonuçlandırdı. Amerika Birleşik Devletleri‘nin Indianapolis şehrindeki şirket tesisinde yapılan testlerden başarılı sonuçlar ortaya çıktığı açıklandı. Her şey yolunda giderse Rolls Royce elektrikli uçuş için denemelere 2021 yılında başlayacak. 

Nissan’ın elektrikli aracı 400 bin adet sattı

Çoğunlukla helikopterlerde kullanılan M250 gaz türbinlerinin kullanıldığı hibrit sistem için yer testlerini tamamlayan Rolls Royce söz konusu testlerin havacılık alanında yürütülmüş en kapsamlı test olduğunu söyledi. Bu testler 2021 yılında yapılacak hava testleri için önemli bir zemin oluşturuyor.

M250 gaz türbininin hibrit versiyonu üç ayrı işletim modelinde test edildi. Yer testi ortamında test giren modeller şu şekilde sıralandı: Seri Hibrit, Paralel Hibrit ve Turbo-Elektrik. 500kW-1MW arasında değişen güçlerde tahrik sistemi olarak kullanılması planlanan M250‘nin hibrit versiyonu, havacılık için oyun değiştirici bir rol üstleniyor.

Rolls Royce yer testlerinin sonuçları

Seri Hibrit: Motorun dahili bir batarya sistemi üzerinden şarj olduğu konfigürasyonda motor, turbo-jenaratör görevi görüyor. Ayrıca itişe doğrudan etkisi olmuyor. Gereken güç yalnızca batarya tarafından karşılanıyor.

Paralel Hibrit: Bu konfigürasyon Seri Hibrit‘ten ayrılıyor. Çünkü  platform itişi, motor (mekanik itiş) ile elektrikli sistemin (elektrikli itiş) kombinasyonuyla sağlanıyor. Hava aracının diğer güç ihtiyaçları, batarya tarafından karşılanıyor.

Turbo-Elektrik modu: Bu konfigürasyonda ise batarya sistemi yedekte bekliyor. Motor hem itiş için gereken elektrik enerjisini sağlayan hem de hava aracındaki diğer güç ihtiyaçlarını karşılayan saf bir turbo-jeneratör işlevi görüyor.

Hibrit sistem hangi araçlar için uygun?

Testler dört farklı simülasyonda yapıldı. Kalkış, seyir, iniş ve taksi sırasında yapılan testler hibrit sistemin 1.000 mil kadar menzile ve 2.000 kg kadar ağırlığa sahip hava araçlar için uygunluğunu ortaya koydu.

Şirketin bir sonraki adımı hibrit tahrik sistemini bir hava aracına entegre edebilecek hale getirmek. Bunun için teknolojik iyileştirmeleri yapmaya devam eden Rolls Royce elektrikli uçuş testleri için uçakları 2021 yılında havalandıracak. M250 hibrit güç paketi hibrit güç paketi, bölgesel havacılık faaliyetleri dahil olmak üzere daha büyük hava araçları için geliştiriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>