Eski CEO Yahoo için teklif verdi

0

Yahoo’nun 2012 yılındaki buhran döneminde, Marissa Mayer öncesi belirsizlikte geçici CEO olarak kısa bir süre görev yapan Ross Levinsohn, şimdi şirketi satın almak için çalışıyor. CEO görevine en yakın konumdayken, aktivist yatırımcıların koltuğa Marissa Mayer’i uygun görmesi sonucu pozisyonu kaybeden Levinsohn, Yahoo’nun satışa çıkardığı temel işi için teklif veren bir grup yatırımcının arasında yer alıyor.

Re/Code haberine göre Ross Levinsohn, yine kendisi gibi eski Yahoo yöneticileri olan Ken Fuchs ve Bill Wise ile birlikte; Bain Capital ve Vista Equity Partners’ın liderliğinde bir müşterek yatırım grubunu oluşturuyor. Verizon ve TPG’nin yanı sıra satışa katılan bu üçüncü grubun sunduğu teklifin detayları ise bilinmiyor. Ancak öngörülen fiyatın 6 ila 8 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ross Levinsohn’un en büyük rakibi Verizon

Yahoo kötü gidişatı tersine çeviremeyince geçtiğimiz yıl şirketin temel işi olan internet aramalarını satışa çıkaracağını açıklamıştı. Teklifler için son tarih Pazartesi günüydü. Daha önceden teklif verme ihtimali konuşulan Microsoft ve Google katılım göstermese de, Verizon ve TPG’nin yanı sıra İngiliz yayıncı Daily Mail ve yatırım şirketleri Yahoo için yarışa girdi. Bitiş çizgisine en yakın görünen şirket şimdilik Verizon gibi görünse de, süreç ilerledikçe her türlü olasılık gerçeğe dönüşebilir.

Analistler, Yahoo’nun online operasyonlarının değerinin kullanılan değerlendirme ölçeklerine göre 1 ila 10 milyar dolar arasında değişebileceğini belirtiyor. Buna Tumblr, Yahoo Finans ve Yahoo News da dahil. Bakalım bir zamanların Google’ı olan internetin eski nostaljik markası Yahoo kimin elinde kalacak…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>