Yahoo’yu İngilizler de istiyor

1

İnternetin bugünkü halini almasında erken yola koyulan firmaların varlığının büyük önemi var. Bu firmalardan biri olan Yahoo!, 12 Nisan’da yani yarın halka açılışının 20. yaşgününü kutlayacak. Ancak bu önemli dönemeç şirket için çok da iyi haberlerle medyaya yansımıyor. Zira doğumgünü kutlaması yerine, Yahoo!’nun yeni sahibi kim olacak haberleriyle karşılaşıyoruz.

1994 yılında David Filo ve Jerry Yang tarafından kurulan şirket, gelir beklentilerini karşılayamadığı için eleştiriliyordu. Sonuçta CEO Marissa Mayer, geçen hafta uzun zamandır dedikodu olarak kendine yer bulan şirketin satışı için karar alındığını açıkladı. Buna göre Yahoo, temel operasyonlarını resmen satışa çıkardı.

TechInside sayfalarında sizlere detaylı bir şekilde aktardığımız haberde ABD merkezli Verizon ve Google’ın en büyük potansiyel alıcılar olduğunu aktarmıştık. Bu iki önemli isme Time Inc ile özel sermaye şirketleri Bain ve TPG de dahil olmuştu.

Yahoo satışa çıktı, talipler belli oldu


Son potansiyel alıcı haberi ise İngiltere’den geldi. Bloomberg’in haberine göre İngiltere’nin en büyük yayıncı kuruluşlarından Daily Mail de Yahoo!’ya teklif vermeye hazırlanıyor. İlgili haberde Daily Mail’in şirketi alması durumunda bir özel sermaye fonu internet operasyonlarını alırken, Daily Mail’in ise medya ve haber birimlerini alabileceğinden bahsediliyor.

Yahoo! sadece Yahoo! değil

Yahoo!’nun taliplilerinin artmasının ardında şirketin arama motoru ve portal kimliğinin çok daha ötesi var. Şirket 2014 başından bu yana operasyonlarını yenilemek ve hizmet çeşitliliğini artırmak amacıyla çok sayıda alım gerçekleştirdi. 7 Ocak 2014 ile son şirket alımının yapıldığı 31 Temmuz 2015 arasında tam 20 şirketi bünyesine katan Yahoo!’nun bu alım serisinde en dikkat çekeni nakit 640 milyon dolar ödediği BrightRoll. 2006 yılında kurulan 22 çalışanlı BrightRoll, dijita video reklamcılığı çözümleri üretiyor.

Şirketin bugüne kadar yaptığı en büyük alımlardan birini görmek içinse Mayıs 2013’e gitmek gerekiyor. Yahoo!, o tarihte popüler blog servisi Tumblr’ı tam 1.1 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı. Kurucusu Jerry Yang üzerinden Alibaba’ya 2006’da 1 milyar dolarlık yatırım yapmasını da unutmamak gerek. Bugün dünyanın en büyük B2B platformu haline gelen Alibaba, kuşkusuz şirketin geçmişindeki en başarılı yatırımlardan biri.

Şirketin taliplilerinin ne kadar teklif vereceği merakla bekleniyor. Ancak konuya sadece internetin en eski isimlerinden birinin satılması değil, Yahoo!’nun bünyesine kattığı ya da yatırım yaptığı şirketlerle düşünmek gerekiyor. Şirketin yöneticilerinin ve yatırımcılarının tekliflere bu gözle bakması kuvvetle muhtemel.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>