RTÜK, Türkiye’nin TV seyretme haritasını açıkladı

0

RTÜK, geçen yılın ait vatandaş bildirimleri yıllık raporunu açıkladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) , 2018 yılı Vatandaş Bildirimleri Raporu’nu açıkladı. Raporda Türkiye’nin TV seyretme haritasına da yer verildi. Buna göre, dizi filmleri yüzde 33,4’lük oranla en çok Doğu ve Güneydoğu’da yaşayanlar seyrediyor. Dizi film seyretmede İzmir ikinci, İstanbul ise üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. 

Haber bültenlerini yüzde 27,7’lik oranla  en çok Karadeniz Bölgesi seyrediyor. Karadeniz’i İç Anadolu ve Akdeniz takip ediyor. Haber bültenlerini yüzde 19,9 oranı ile en az Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölgesi tercih ediyor. 

Eğlence, sanat ve spor programlarını en fazla İstanbullu, kültür programlarını ise Ankaralılar izliyor. Eğitim yayınlarına en çok Karadenizli vatandaşlar ilgi gösteriyor.

TV’de film izlemeyi 6,7 oranı ile en çok İzmirliler tercih ederken, çocuk programları yüzde 14,9’luk payla en fazla Güneydoğu’da izleniyor.

Eğitim programlarını  yaşlılar seyrediyor

İzleyicilerin yaş grubuna bakıldığında, dizi filmleri yüzde 34,5’lik payla 12-19 yaş aralığındakiler izlerken, bunu 55 yaş üstü takip ediyor.

Spor programlarını 45-54, kültür programlarını ise 35-44 yaş aralığındaki vatandaşlar en çok izliyor.

Eğitim programları ise tüm yaş gruplarında oldukça az tercih ediliyor. Ancak bu tür programların takipçileri arasında yüzde 3,6 oranı ile 55 yaş üstü en çok, yüzde 1,6 oranı ile 12-19 yaş arası en az yer alıyor.

En çok dizilere şikâyet geldi

Öte yandan, RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı verilerine göre, 2018 yılında 124 bin 234 kişi çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurul’un kapısını çaldı. Şikâyetler ağırlıklı olarak 444 1 178 numaralı RTÜK İletişim Merkezi’ne yapıldı. Bildirimlerin 123 bin 409’u televizyon, 825’i ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleşti.

Vatandaşların en fazla rahatsız olduğu program türü, yüksek rating oranına sahip dizi filmler oldu. 48 bin kişi dizi filmleri şikayet etti. Şikayet sıralamasında ikinci sırada 17 bin 782 bildirimle “Sohbet Programları” yer aldı. Bu program türünde en fazla bildirim ‘Adnan Oktar ile Sohbetler’ olurken, ilgili kanalın yayınları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kararıyla durduruldu.  Şikayetlerde üçüncü sırayı yaklaşık 12 bin bildirimle ”Tele-Alışveriş” aldı. Bu bildirimler içerinde ilk sırada yüzde  44,3 oranıyla “Cinsel Ürün” satışı yapan reklamlar yer aldı  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>