Rus sosyal ağında 171 milyon hesap bilgisi çalındı

0

Rus sosyal ağı olarak tanınan VK.com’da 171 milyon hesabın verileri bir hacker’ın eline geçti. Avrupa’nın en büyük sosyal ağı konumunda olan, St. Petersburg merkezli VK.com daha önce VKontakte ismiyle tanınıyordu. Toplam 350 milyon kullanıcıya sahip olan VK’da çalınan hesap bilgileri arasında login isimleri, şifreler, lokasyon ve telefon numaraları da yer alıyor.

Hack olayı ise aslında yeni değil. Bilgilerin 2012 yılında çalınmış olduğu düşünülüyor ancak hacker’ın çaldığı bilgileri henüz satışa çıkarmış olduğu anlaşılıyor. 2012 yılında VK’nin toplam kullanıcı sayısı 190 milyon kişi düzeyindeydi.

Hacker 171 milyon kullanıcıdan 100 milyonunun hesap bilgilerini 17 GB’lık bir dosya içinde satıyor. Veri için istediği fiyat ise 1 Bitcoin. Yani yaklaşık 580 dolar.

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VK, uzun süre gençlerin Putin’e karşı muhalefet yaptığı bir yer olarak görüldü ancak sitenin kurucusu Pavel Durov 2014’te çıkan yeni medya yasası nedeniyle hapse girme tehlikesi yaşayınca Rusya’dan kaçmak zorunda kalmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>