Rusya Olimpiyatlar’ı mı hack’ledi?

0

Şubat başında Güney Kore’deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nın açılış töreni sırasında olimpiyat organizatörlerinin tüm internet bağlantılarının kesilmesi ve bilgisayarlarına erişiminin kopması olayının ardında Rus istihbaratı olabilir mi?

Kim kime saldırıyor?

Olayın ilk aşamada Kuzey Kore tarafından yapılan bir siber saldırı olduğu düşünülse de ABD istihbarat yöneticilerinin Washington Post’a yaptıkları yeni açıklama olayın rengini değiştirdi. 

ABD istihbaratı saldırının Rus istihbaratı tarafından gerçekleştirildiğini ama Kuzey Kore tarafından düzenlenmiş gibi görünmesini sağladıklarını tespit ettiklerini açıkladı. Bu hamlenin ABD ile Kuzey Kore arasında gerginliğin artması ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getirerek ABD’nin zayıflamasına neden olmak için planlanmış bir komplo olduğunu keşfeden ABD’liler şimdi saldırıyı Rus istihbaratı adına düzenleyen Rus hacker gruplarının peşine düştü.

ABD daha önce Rusya adına siber saldırılar düzenleyen hackerlara karşı düzenlediği operasyonlarla bazı hacker’ları Rusya dışındaki bir ülkede tatil yaparken “paketlemiş” ve ABD’ye götürüp yargılayarak hapse atmıştı. Bu durumda olan hacker’lardan biri de Bir Rus milletvekilinin oğlu ve Rusya bunun milletvekillerine gözdağı vermek için düzenlenen bir şantaj olduğunu, tutuklanan gencin ise hacker olduğunu kabul etmiyor ve esir/rehin olarak tutulduğunu iddia ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>