Sağlık kuruluşları siber saldırıların hedefinde

0

Sağlık kuruluşları siber saldırı

Son günlerde sağlık kuruluşları siber saldırıların ana hedefi haline geldi. Sağlık kuruluşlarına yapılan saldırılar yüzde 45 arttı.

Sağlık kuruluşları siber saldırılar için tedbirli olmalı

Pandemiyle birlikte sağlık hizmetlerine verilen önemi artması, bu alandaki verileri daha da değerli hale getirdi. Bu durum, siber saldırılarda sağlık kuruluşlarını ana hedef olmaya itti.

Checkpoint Security’nin yayınladığı rapora göre sağlık kuruluşlarına yapılan saldırılarda, birkaç haftalık süreçte Kasım ayı başlarına kıyasla yüzde 45 oranında artış yaşandı. diğer sektörlerdeki artış yaklaşık yüzde 22 seviyelerindeyken, sağlık kuruluşlarındaki yüzde 45’lik artış bu alandaki tehlikeyi ortaya koyuyor. Ekim 2020’de ortalama 440 saldırı gerçekleşirken, Kasım ayında 626 saldırı gerçekleşti. Bu saldırıların genel olarak fidye yazılımları, DDoS saldırıları ve botnet gibi saldırılar olduğu belirtiliyor.

Hastanelerdeki sürecin sorunsuz işlemesi kritik bir durum olduğu için hacklerar sağlık kuruluşlarından daha kolay bir şekilde fidye talep edebileceklerini düşünüyor.

Siber saldırılardaki genel yükselişe baktığımızda ise Orta Avrupa yüzde 145 ile ilk sırada yer alıyor. Doğu Asya yüzde 137, Latin Amerika ise yüzde 112 oranında artışa sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>