Sahte haber tespiti blockchain ile yapılacak!

0

sahte haber tespiti

Ticaret, ürün ve lojistik takibi gibi alanlarda kullanılan blockchain yepyeni bir alana daha giriyor. Artık sahte haber tespiti blockchain ile yapılacak.

Sahte haber tespiti: Trusted News

Sosyal medya kullanımındaki artış ile yanlış bilgiler çok kolay bir şekilde yayılabiliyor. Telafi edilebilir gibi görünen bu olaylar, aslında büyük problemlere neden olabiliyor. Hatta Twitter üzerinden sahte haberler ile ABD’de başkanlık seçiminde manipülasyonlar yapıldığını da görmüştük. Adblock Plus hizmeti ile tanınan eyeo GmbH tarafından yapılan bir açıklamada, sahte haberlerin blockchain ile tespit edileceği belirtildi.

Şirket, Trusted News isimli internet sitesinde blockchain hizmetini kullanacağını duyurdu. Henüz beta aşamasında olan Trusted News, Chrome tarayıcıda kullanılabiliyor. Geliştirme çalışmalarının ardından son sürüm ile blockchain kullanılacak. Algoritma ile içerikler için puanlama yapılacak. Zimdars’ List, PolitiFact, Snopes ve Wikipedia gibi internet siteleri ile içerik kıyaslamaları yapılacak. Daha sonrasında haberler için puanlar verilecek. Böylelikle bir zincir ağı ile kullanıcılar sahte haberler için önceden uyarılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>