Sahte haberler ile mücadele edecek

0

Sahte haberler

Sahte haberler, son dönemde seçim sonuçlarını etkilediği gerekçesiyle tartışma konusu oldu. Dijitalleşmenin seçim şeffaflığına etki edip etmediği önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Brezilya, 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylardan beklenen dijital davranış yönergelerinin ilk setini yayınlayacak.

Sahte haberler takip edilecek

Brezilya, seçmenleri yanlış yönlendiren sahte haberleri azaltmak için bir dizi kurallar uygulamak istiyor. Brezilya’nın Üstün Seçim Mahkemesi (TSE) gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sahte haberi izlemek için yollar arıyor. Mahkeme, sahte dijital kampanyalardan sorumlu politikacıları da tespit edebilmeyi istiyor.

2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylardan beklenen dijital davranış kuralları Brezilya’da bir ilk olacak. TSE’ye göre sahte habercilerin seçmenlerin kararları üzerindeki etkisi hakkında bir endişe var. Mahkemeden yapılan bir açıklamaya göre, “seçmenlerin oy kullanma özgürlüğünü garantilemek ve güvenlik önlemlerini analiz etmek” için çalışma grupları oluşturuldu. Ayrıca mahkeme, “Savunma Bakanlığı’nın teknoloji dairesi ile anlaşma yapması ve süreci izlemek için diğer sübvansiyonları kullanması” gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta, Brezilya Savunma Bakanı Raul Jungmann, Silahlı Kuvvetler’in Brezilya Ordusu İletişim ve Elektronik Harp Merkezi (CCOMGEX) aracılığıyla sahte haber izleme faaliyetlerine katılabileceğini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>