Sahte ilaç tespiti blockchain ile yapılacak

1

Sahte ilaç tespiti

Birçok sektörde kullanımıyla dikkat çeken blockchain teknolojisi, sahte ilaç tespiti için de kullanılacak. Blockchainin ilaç sektöründe kullanımı, güvenilirliği de artıracak.

Sahte ilaç tespiti güvenli şekilde yapılacak

Walmart tarafından alınan bir patent ile blockchain sağlık sektörüne uyarlanmıştı. Bu patent ile hastaların kayıtlarının dijital olarak yapılması, tahlil sonuçlarına anlık olarak ulaşabilmesi hedefleniyor. En önemlisi ise sevk gibi işlemlerde diğer sağlık kuruluşlarının geçmişe yönelik tahlil, film vb. verilere ulaşabilmesi amaçlanıyor. Buna benzer bir hamle de dünyaca ünlü ilaç firması Merck tarafından gedli.

Merck tarafından üzerinde çalışılan patentte, fiziksel objelerin dijital bilgiler halinde depolanması hedefleniyor. Bu sayede tüm ilaç stoğuna dijital olarak ulaşılabilecek. En önemlisi de olası sahte ilaçlar, blockchain platformu üzerinden kontrol edilebilecek.

Firma bu sayede, ciddi rahatsızlıklara neden olan sahte ilaçların dağıtımının ve kullanımının önüne geçecek. Dijitalde daha güvenilir ve daha dağıtık bir depolama sağlanacak.

Yorumlar

  1. Harika bir haber…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>