Sakızdan ayakkabı yapıldı!

0

sakızdan ayakkabı

Geri dönüşüm kullanılarak sakızdan ayakkabı yapıldı. Sakızdan ayakkabı yapabilmek için her 4 çift ayakkabı üretiminde 1 kg sakız kullanıldı. Sakız ayakkabılar, üç farklı renk seçeneği ile satışa çıkacak.

Sakızdan ayakkabı Haziran’da satışa çıkıyor

Yolda yürürken üzerine yanlışlıkla basıldığında sinirleri bozan sakızlar, artık ayakkabı üretiminde kullanılabiliyor. Pazarlama kuruluşu Iamsterdam, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop bu projede ortak bir çalışma yürüttüler. Sentetik lastikten yapılan sakızlar, geri dönüştürülerek ayakkabı malzemesi olarak kullanıldı. Bu proje için toplamda 1.5 milyon kg sakız kullanıldı. Üstelik bu sakızlar Amsterdam’daki sokaklardan toplandı.

Projede her 4 çift ayakkabı için yaklaşık 1 kg sakız kullanıldığı belirtiliyor. Geliştiriciler, ortaya çıkan ürünün sakız kokusu taşıdığını da söyledi. Ayrıca sağlamlık konusunda, standart ayakkabılarda kullanılan lastikler kadar dayanıklı olduğu söyleniyor. Gumshoe olarak tanıtılan bu proje, dünyada sakızdan üretilen ilk ayakkabı olma özelliğini taşıyor.

Sakız ayakkabı için pembe, siyah ve kırmızı renkler mevcut. Haziran ayında yaklaşık 232 dolarlık fiyat etiketi ile satışa çıkacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>