Samsung otomotivde yeni yatırımlara hazırlanıyor

0

Halkın gözünde daha çok “telefon” markası olarak tanınsa da, televizyon, beyaz eşya, ram ve PC üreticisi Samsung şimdi de otomotiv sektöründe güçlü bir marka olmak için büyük yatırımlara hazırlanıyor.

Harman’ı aldı ama yetmedi

Samsung, geçtiğimiz yıllarda, otomobil ses sistemleri üreten Harman’ı 8 milyar dolar fiyatla satın almış ardından Harman’ı akıllı otomobil ve otonom sürüş teknolojileri konusunda ürünler verecek bir markaya dönüştürmüştü. Ancak Güney Koreli firma sadece araç içi eğlence sistemleri ve akıllı otomobil bileşenleri ile kısıtlı kalmak istemiyor.

Şirketin yöneticileri de firmanın otomotiv, sağlık endüstrisi ve endüstriyel otomasyon (robotlar ve yapay zeka) konusunda önemli yatırımlara hazırlandığının altını çiziyor.

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumuna yükselen Samsung’un bu avantajını kullanıp bilişim ürünlerini, farklı yazılım ve servislerle zenginleştirerek endüstriyel alanda değerlendirmesi bekleniyor. Yani Intel’in zamanında yapamadığını gerçekleştirerek, sahip olduğu ileri teknolojiyi, dünyanın en büyük endüstriyel tesislerine ve ürünlerine sahip olmak için kullanacak.

Yakın gelecekte, kaportasının üzerinde Samsung logosu olan otomobiller görürsek şaşırmayalım. Bu otomobillerin kendi kendilerine hareket etmeleri ise elbette hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Kısa vadede ise Samsung’un büyük satın almalarla medya gündemine geleceği anlaşılıyor.

Öte yandan Apple’ın da çok gizli şekilde, otomotiv endüstrisine adım atmak için büyük yatrımlara hazırlandığı biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>