Samsung Pay Çin’de hizmete girdi

0

Aynı soy ismine sahip olan üç büyük rakip; Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay dünyanın dört bir yanında her gün gerçekleşen milyonlarca temassız işlemden komisyon alabilmek için yanıp tutuşuyor. Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin de üç oyuncunun da puan almak için atılım yaptığı yerlerin başında geliyor. Şubat ayında mobil ödeme cüzdanını Çin’e taşıyan Apple’ın ardından, bir aydır beta sürecinde bulunan Samsung Pay de bugün itibarıyla Çin’de genel kullanıma açıldı.

Güney Koreli teknoloji (ve daha bir sürü şey) devi, Çin açılımında da Kaliforniyalı rakibinden esinlenmekten çekinmedi: Tıpkı Apple Pay gibi Samsung Pay de ülkede şimdilik UnionPay iş ortaklığıyla Çin operasyonlarına başladı.

Samsung Pay Çin’de nasıl kullanılacak?

Samsung Galaxy S6 Edge+ ve sonrasında çıkan Galaxy serisi cihazlarınızla Çin seyahatinizde ödemeleri kolayca yapmak isterseniz ICBC, China Construction Bank ya da China Merchants Bank’tan birinde hesabınız bulunması gerekiyor. Dışa kapalı yapısıyla bilinen Çin’de bu nedenle HSBC ya da diğer global bankaların kullanılamaması şaşırtmıyor.

“Pay” ailesine sahip oyunculardan ikisinin Çin’i seçmesinin önemli sebeplerinden biri de, kalabalığın yanı sıra mobil cüzdan kullanımının ülkede oldukça yaygın olması: Sadece 2015 yılının üçüncü çeyreğinde Çin vatandaşları toplam 4,54 milyar mobil ödeme işleminde 2,8 trilyon dolara denk gelen (hayır, yanlış çevirmedik, gerçekten 2,8 trilyon dolar) 18,17 trilyon Yuan alışveriş yaptı. Engadget bunun yıldan yıla yüzde 253 büyüme demek olduğunu belirtiyor.

Çin için Google henüz bir açılım yapmadı ancak Android Pay’in de bu pazara uzak kalacağını sanmıyoruz. 2,8 trilyon doları binde beş komisyonla bile kendi hanesine yazdırabilen mobil ödeme servisi, gelirlerini görülmemiş oranda artıracaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>