Sanal gerçeklik ve sosyal medyanın geleceği

0

Dijital girişimciler

Sanal gerçeklik kavramı, 2017 yılında çok ciddi bir şekilde ivme kazandı. Pazara bakıldığında uygun fiyatlı olarak Samsung Gear VR ve daha pahalı olarak Facebook’un Oculyus Rift cihazını görüyoruz. Bu gelişmelerin ışığında ise sosyal medyayı da yorumlamak gerekiyor.

Sanal gerçeklik sosyal medyayı nasıl etkiliyor?

Yapılan bir araştırma, sosyal medya ve sanal gerçeklik teknolojisi arasındaki bağın güçlendiğini gösteriyor. İngiltere’de yapılan araştırma nüfusun %6 gibi bir diliminin sanal gerçeklik cihazlarına sahip olduğunu gösteriyor. Bu oran çok gibi görünmese de, tablet penetrasyonun %3 olduğu bir ortamda oldukça büyük olarak yorumlanabilir.

Yapay zeka ile yemek tarifi

Sanal gerçeklik içerikleri düşünüldüğünde, 3 boyutlu içeriklerin ciddi oranda önemli bir konumda olduğu ortada. Özellikle oyun dünyasında bu teknolojinin ilerlediği bir gerçek. Peki ya sosyal medya?

Sosyal medyada, bu teknolojinin gelişimi için en önemli içeriklerin VR fotoğraflar ve 360 derece videolar olduğunu belirtmek gerekiyor. Dijital pazarlama uzmanı James McQuivery, 1 dakikalık bir videonun 1.8 milyon kelimeye eşit olduğunu ifade ediyor. Bir ürüne ait videonun, yazılı içeriğe göre 4 kat daha fazla tercih edilmesi de önemli bir istatistik. Yakın gelecekte ise standart video içerikleri yerini sanal gerçeklik ile hazırlanmış içeriklere bırakacak. Müşteriler, daha fazla etkileşim içinde olacakları içerikleri tercih etmeye başladı.

 

 

Facebook’un Mart ayında başlatmış olduğu Facebook 360 servisi, 360 derece fotoğraf ve videoların geleceğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Facebook’un açıkladığı rakamlara göre, şu ana kadar 1 milyon video ve 25 milyon fotoğraf bu formatta paylaşıldı. Android ve iOS cihazların 360 derece içerik kaydetme özelliği de geliştikçe bu sayının artması kaçınılmaz. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>