Saniyeler içinde çıktı alan 3D yazıcı geliştirildi

0

Saniyeler içinde çıktı alan 3D yazıcı

Polytechnique araştırmacıları, saniyeler içinde çıktı alan 3D yazıcı geliştirdi. Bu 3D yazıcı, baskı süresiyle rakiplerinin çok önünde görünüyor.

Saniyeler içinde çıktı alan 3D yazıcı

Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Üniversitesi araştırmacıları, geleneksel 3D yazıcıların çok daha ötesinde bir yazıcı geliştirdi. Geliştirilen bu yeni yazıcı, saniyeler içinde baskı yapması sayesinde rakiplerinin çok daha ötesinde bulunuyor.

Bu 3D yazıcıda ışığa duyarlı reçine, birçok farklı açıdan ışığa maruz kalıyor. Böylelikle katman katman  baskı yapmak yerine, ışık sayesinde saniyeler içinde baskı işlemi gerçekleştirilebiliyor. Yazıcıda bulunan algoritma, ışığın hangi bölgelerden daha yoğun bir şekilde gelmesi gerektiğini ayarlıyor.

Geliştirilen yeni yöntemi ise Readily3D’nin pazarlayacağı belirtiliyor. Readily3D’nin CTO’su Paul Delrot, bu sürecin tamamen ışık odaklı bir şekilde ilerlediğini söylüyor.

Bu yöntemle şu anda 2 cm’lik nesnelerin bastırabildiği belirtiliyor. Araştırmacılar geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ve 15 cm büyüklükte nesnelerin bastırabileceğini söylüyor. Bu yöntemin ticari hale gelip gelmeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>