Scotty’den cinsel istismar iddialarına açıklama

0

Scotty cinsel istismar iddialarına dair açıklama yaptı

2 Mayıs’ta Twitter’da @ScottyMagduru isimli bir hesaptan paylaşılan mesaj şöyle başlıyor: “Herkese merhaba, Ben 24 yaşında bir kadınım ve İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer avukatım. 29 Nisan gecesi Scotty isimli mobil aplikasyondan çağırdığım bir motosiklet sürücüsü tarafından istismara uğradım.” 

Olay nasıl yaşandı?

Adını açıklamayan mağdurenin yaşadığı hadise, kendi ifadesiyle şöyle başlıyor ve gelişiyor: “29 Nisan’ı 30 Nisan’a bağlayan gece 01:00 sularında #Scotty den aracı çağırdım. Bunun öncesinde iş yemeğindeydim ve bu yemekte alkol içişmişti. Arkadaşlarım ile yemek yenilen mekandan çıkıp birlikte taksi ile Beşiktaş’a geldik. Daha önce sık sık kullandığım #Scotty beni güvenli bir şekilde evime ulaştırabilirdi. Hiçbir sorun yaşamamıştım o güne kadar. Sonrasında arkadaşımın tanıklığında gelen araca bindim. Anadolu Yakası’nda bulunan evime gidecek şekilde konumu işaretledim. Devamını hatırlamıyorum ki zaten yolculuk yalnızca 12 dakika sürmüş…”  Mağdure, yolculuğun ardından yaşadıklarını şu şekilde aktarıyor: “Bundan sonraki ilk sahne benim için 06:00-07:00 saatleri arasında gözümü daha önce hiç bulunmadığım bir evde açmam oldu…” Mağdure başına gelenlerin ardından Scotty’i şikâyet ettiğini belirtiyor ve bunun ardından, “1 Mayıs sabahı da Emniyet Şubesi’ne gittim. Olayın gerçekleştiği yerdeki Şube’ye yönlendirildim. Burada 5-6 farklı polis memuruna olayı anlattım. Şahsın yaşadığı yeri ve kimliğini tespit etmeye çalıştık” diyor.

Scotty sorumluluğu üstlendi

Şikâyetin ardından Scotty bir açıklama yayımladı ve olayla ilgili sorumluluğu üstlendi. Scotty açıklamasında, “Konu tarafımıza iletildiği andan itibaren öncelikle uygulamamızın kullanıcısı olan sürücünün hesabı kapatılmış, yolculuk yapan kullanıcı ve avukatıyla irtibata geçilmiş ve olayın aydınlatılması için tüm hukuki gereklilikler yerine getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

 2017’de kurulan Scotty, motosikletle yolculuk hizmetinin yanı sıra; paket teslimi ve yemek servisi hizmetlerini de hayata geçirdi.  

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>