Şehir içinde 350 kmh ile manyetik ulaştırma

0

Hyperloop’un şehirler arası mesafeleri saatte 500 kmh ile kat etme hedefinden sonra şimdi de eski Hyprloop mühendislerinin kurduğu Arrivo isimli startup, şehir içinde 350 kmh hızında hareket edecek bir yaylı sistem geliştirdiler.

Arrivo temel olarak, Hyperloop’ta kullanılan manyetik sistemi, basınçlı ve pahalı tüpler olmadan uygulayan bir ulaştırma sistemi. 

Her araç için bağımsız vagon

Sistem, manyetik rayların üzerinde ilerleyen ve aynı zamanda tekerlekli yapısıyla ray sisteminden çıkıp şehir yollarında ilerleyebilen birbirinden bağımsız vagonlardan oluşuyor.

Bu vagonlara hem yaya yolcular, hem de otomobiller binebiliyor ve vagonlar yolcularını aldıktan sonra manyetik raylara giriyor, otoyolların üzerine kurulmuş bu manyetik rayların üzerinde ise saatte 350 kmh hıza ulaşıyor. Bu da şehir içinde 50 km’lik bir yolculuğun 7-8 dakikada tamamlanması anlamına geliyor.

Arrivo’nun bir diğer avantajı da raylardaki sayısız bağımsız vagonun trafik sıkışıklığı yaratmadan, birbiriyle senkronize şekilde hareket edebiliyor olması. Böylece raylardaki hızlar hiç düşmeden tüm yolculuk maksimum hızla hedeflerine ulaşabiliyor. 

Şimdilik sadece tasarım aşamasında olan sistem için Arrivo’nun yatırımcılarla görüştüğünün de altını çizelim. Arrivo hedeflerine ulaşmayı başarırsa, 10-15 sene içinde, şehir içinde evlerden havalimanlarına, şehrin dış mahallelerinden merkeze yolculuklar sadece birkaç dakikaya inecek gibi görünüyor.

Arrivo hakkında yayınlanan tanıtıcı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>