SES ve SpaceX ortaklığı resmen başladı: mPOWER uydusu faaliyete geçiyor!

0

SES mPOWER uydusu

SES ve SpaceX ikilisi mPOWER uydusu için el sıkıştığını açıkladı. İnternet servis sağlayıcılarına, yayıncılara, ağ operatörlerine ve benzeri kuruluşlara veri bağlantısı sağlayan Lüksemburglu uydu ve karasal telekomünikasyon ağı, yeni nesil işletim sistemi ile boy gösterecek.

Orta Dünya Yörünge (MEO) isimli bu iletişim sistemine 4 yeni O3b mPOWER uzay aracı eşlik edecek. SES, bağlantı hizmetlerini yüksek performanslı ve düşük gecikmeli olarak tanımlıyor. SpaceX, mPOWER uydusunu faaliyete geçirmek için SES ile yaptığı anlaşmadan memnun.

Boeing 737 MAX isim değiştiriyor

SES mPOWER uydusu için Falcon 9 roketlerini kullanacak

1985 yılından beri iş dünyasında yer alan SES, daha önce 7 adet o3b mPOWER uydusunu Cape Canaveral’a yerleştirdi. Bu yeni 4 mPOWER uydusu da aynı yerde kullanılacak. Uyduların konuşlandırılması için Falcon 9 roketlerinden yararlanılacak.

Yüksek verimli ve düşük gecikmeli olarak nitelendirilen mPOWER isimli bu mekanizma, istihbarat desteğini de bünyesinde barındırıyor. Her bir uydunun Boeing tarafından inşa edildiği, bu uyduların binlerce dinamik sinyal üreteceği ve 50 Mbps’den saniyede çoklu gigabitlere kadar yükselebilen bir yapıya sahip olduğu ifade edildi.

SES mPOWER uydusu

Enerji, havacılık, denizcilik ve iletişim sektörlerinde kullanılabilen mPOWER uydularının MEO altyapısı ile donatılması, SpaceX’in bu anlaşmaya sıcak bakmasını sağladı. SES ve SpaceX ilk olarak 2013 yılında GEO isimli bir uyduyu faaliyete geçirmek için bir anlaşma imzalamıştı.

SES, bir sonraki O3b mPOWER projesinin yeni rekorlara imza atacağını söyledi. SpaceX Ticari Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Ochinero ise “SES’in O3b mPOWER takımyıldızının tam olarak faaliyete geçirilmesini desteklemek için SpaceX’i seçmesi, son on yılda inşa ettiğimiz sağlam ortaklığımızın bir kanıtıdır. Bu yeni sistemin başarılı bir şekilde uygulanması yoluyla yeniden tarih yazmak için SES ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

SES ve SpaceX

SES İcra Kurulu Başkanı Steve Coller “O3b mPOWER, ticari kuruluş, mobilite ve hükûmet müşterilerimize önümüzdeki on yılda hizmet verecek olan çok yörüngeli, bulut özellikli, yüksek performanslı ağımızın temel taşıdır ve faaliyete geçmesine yalnızca bir yıl uzaklıktayız. SpaceX ile güçlü ve uzun süredir devam eden bir ortaklığımız var ve endüstri lideri olan ağımıza daha yüksek verim, daha yüksek etkinlik ve önemli ölçüde daha fazla bant genişliği sağlayacak olan yeni O3b mPOWER uydularının faaliyetini eklemekten heyecan duyuyoruz.” şeklinde bir konuşma yaptı.

Sizce SES, mPOWER uydusu ve SpaceX üçlüsü başarılı olabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>