Seyahat edenlerin banka hesapları risk altında

0

Güvenlik çözümleri üreticisi Kaspersky’ın son araştırmasına göre, tatil için veya iş amacıyla seyahat edenler, çevrimiçi finansal saldırılara daha fazla maruz kalıyor.

Araştırmaya göre seyahat eden Türklerin %43’ü yurtdışında karşılaşabilecekleri en büyük üç tehditten biri olarak para kaybetmeyi görüyor. Kredi kart bilgilerinin çalınması da Türk kullanıcıların %35’i tarafından ilk üç büyük tehditten biri olarak görülüyor. Bu kaygılar sağlam bir zemine dayanıyor. Araştırma, aynı zamanda seyahat ederken para kaybedilmesi konusunda gerçek bir tehlike olduğunun altını çiziyor: Ankete katılan Türklerden %36’sı başlarından böyle bir kaybın geçtiğini ve %8’i de yabancı bir ülkedeyken kredi kartlarında siber suç kaynaklı sorun yaşadıklarını dile getiriyor.

Buna ragmen oranlar, konu cihazlara virus bulaşması veya çevrimiçi dolandırıcılığa geldiğinde azalıyor. Türklerin %19’u cihazlarına virus bulaşmasını, %25’i de çevrimiçi dolandırıcılığı yurtdışında seyahat ederkenki en büyük üç endişelerinden biri olarak gösteriyor.

Güvenliğe dikkat edilmiyor

Seyahat edenlerin siber suçlara maruz kalması sürpriz bir gelişme değil. Yolculuğa çıkan Türklerin %66’sı yurtdışındayken potansiyel olarak riskli ve siber suçlular tarafından belirlenip kullanılmaya müsait olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyor. %61’i çevrimiçi banka işlemleri gerçekleştiriyor ve %58’i internette alışveriş yapıyor. Buralarda gereken uygun güvenlik çözümleri olmadığında bu davranış biçimi kullanıcıları gereksiz bir şekilde tehlikeye maruz bırakıyor ancak kullanıcıların yalnızca yarısı herkese açık kablosuz ağa bağlanırken güvenli bağlantı (VPN) kullanıyor. %9’u ise güvenlik için hiçbir şey yapmadığını dile getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>