Siber saldırı ile üniversitelerin verileri çalındı

0

Siber saldırı

Siber saldırı ile bu kez üniversitelerin verileri çalındı. İranlı hackerlar tarafından gerçekleştirilen siber saldırı dünya genelinde 320 üniversiteyi etkiledi.

Siber saldırı ile 31.5 terabayt veri çalındı

DoJ, geçtiğimiz günlerde siber saldırı iddiaları ile büyük yankı uyandırdı. ABD’de bulunan 144 üniversitenin verilerinin, İranlı hackerlar tarafından çalındığı belirtildi. Ayrıca dünya genelinde toplamda 320 üniversitenin bu saldırılardan etkilendiği ve 31.5 terabayt veri çalındığı iddia ediliyor. Ayrıca ABD’de Çalışma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve Federal Enerji Düzenleme Komisyonu da dahil olmak üzere birkaç kurum da saldırıya uğradı.

Yetkililer, saldırıya uğrayan üniversitelerin isimlerini henüz açıklamadı. Üniversite profesörlerine ait çalıntı giriş bilgilerinin kullanılarak, üniversite veri tabanlarına ve kütüphane sistemlerine erişim sağlandığı söyleniyor.

Mabna Enstitüsü tarafından yapıldığı iddia edilen saldırıda, elde edilen verilen satıldığı belirtiliyor. Oldukça kapsamlı olan ve başta ABD olmak üzere birçok ülkeyi etkilediği tahmin edilen bu saldırı, İran ile diğer ülkeler arasında politik sorunlara neden olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>