Siemens şarj ağı yatırımı yapacak

Siemens şarj ağı
Siemens şarj ağı

Siemens AG, Volkswagen AG’nin Electrify America birimine 100 milyon dolardan fazla yatırım yaparak, Kuzey Amerika elektrikli araç şarj istasyonları ağında ilk dış yatırımcı oldu.

Şirketler, ana Volkswagen’den yeni fonlar da dahil olmak üzere, Electrify America biriminin toplam 450 milyon dolarlık enjeksiyon alacağını söyled Siemens’in Kuzey Amerika e-mobilite birimi başkanı John DeBoer, Electrify America’daki ortaklığın “Siemens’in elektrifikasyon pazarında yaptığı çok daha büyük bir yatırımın parçası” olduğunu belirtti.

Electrify America, Alman otomobil üreticisinin dizel emisyon aldatma skandalı sonrasında 2017 yılında 10 yıllık 2 milyar dolarlık bir yatırım taahhüdüyle VW tarafından kuruldu. İki şirket, Siemens’in payının 100 milyon dolardan fazla olduğunu söylemek dışında, her birinin en son yatırıma ne kadar katkıda bulunduğunu tam olarak belirtmedi.

Finansman kolu Siemens Financial Services aracılığıyla yatırım yapan Siemens, Electrify America’nın yönetim kurulunda yer alan bir azınlık yatırımcısı olacak.

Bir yıl önce, Reuters, otomobil üreticisinin elektrikli araçlar için altyapıyı genişletmeye yardımcı olmak için 1 milyar dolara kadar dış finansman çekmeyi umduğu için VW’nin Electrify America’daki hissesini satmayı planladığını bildirdi.

Electrify America başkanı ve CEO’su Giovanni Palazzo bir röportajda, şirketin 2026 yılına kadar şarj altyapısını hala iki katından fazlasına, 1800 şarj istasyonuna ve 10.000’den fazla hızlı şarj cihazına çıkarmayı planladığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz