Sigara içmeyen çalışana ek tatil!

0

Sigara içmeyen

Şirketler son dönemde çalışanlarını motive etmek ve işlerine yoğunlaşmalarını sğalamak için farklı girişimlerde bulunuyor. Son olarak bir Japon şirketi, sigara içmeyen çalışanlarını motive edecek ve içenlerin de bırakmalarını sağlayacak bir planlama başlattı.

Sigara içmeyene ek 6 gün tatil

İş-yaşam dengesini korumaya yönelik Japon şirket Pilia’nın başlattığı planlama ilk olma niteliğinde. Şirket, sigara içen ve içmeyen çalışanları arasında ayrım yaparak ödüllendirme uygulamasını başlattı. Her gün 10-15 dakikalık sigara molası veren çalışanlarının sigarayı bırakmasını teşvik eden bu planlamada sigara içmeyen çalışanlar her yıl ekstra 6 gün tatil kullanabilecek. Şirketin bu kararı sigara içmeyen çalışanların, sigara içenlere kıyasla daha fazla mesai yaptığı düşüncesiyle aldığı belirtiliyor.

Şirket yöneticilerinden Asuka, insanların yaklaşık yüzde 22’sinin sigara içtiği ve dünyanın en yüksek oranlarından birinin bulunduğu bir ülkede, bu politikanın insanları bırakmaya teşvik edeceğini söyledi. Asuka, çalışanları cezalandırma veya zorlama yerine, teşvikler yoluyla sigara içmeyi bırakmalarına yoğunlaşıyorum dedi.

Bu tip teşviklerin, çalışanların daha sağlıklı yaşam döngüsü ve daha verimli bir iş döngüsü sağlayacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>