Silikon Vadisi yabancı rakiplerinden korkmaya başladı

1

Bugüne dek teknolojide rakipsiz olduğunu düşünen Silikon Vadisi şirketleri, Trump’ın göçmen politikası nedeniyle paniğe düşmüş durumda.

CEO’larına kadar çalışanlarının çoğu göçmen olan teknoloji şirketleri, bütün önemli projelerini, kendilerine para kazandıran etkileyici ürünlerini büyük oranda ABD’ye göçen olağanüstü zekalar sayesinde hayata geçirmiş durumdalar ve yine bu çalışanlar sayesinde operasyonlarını ayakta tutabiliyorlar. 

Ancak Trump’ın sadece 90 günlük göçmen yasağı bile çoğu şirketin işleyişinde önemli sorunlar yaratmışken, göçmenlerin ülkeden kalıcı olarak gönderilmesi durumunda, Silikon Vadisi’nde büyük bir kriz çıkması bekleniyor.

Yapay zeka uzmanları kursta yetişmiyor

GoDaddy’nin CEO’su Blake Irving, “ABD teknoloji sektörü için gerekli yetenekli insan gücünü üretemiyor. Ayrıca birini alıp 18 aylık bir kursa göndererek yapay zeka uzmanı elde edemezsiniz.” yorumunu yaparken, “Yabancı ülkelerdeki bu üstün yetenekleri ülkeye sokamazsak, bu insanlar kendi bulundukları ülkelerde, kendi Silikon Vadilerini kurarlar,” diyerek yaklaşan göçmen yasasının Silikon Vadisi’nde nasıl bir korku yarattığını ortaya serdi.

ABD’de teknoloji şirketleri, H-1B vize programı sayesinde, yabancı ülkelerdeki yetenekli teknik elemanları ABD’ye sokup kendi bünyelerinde çalıştırıyorlar. Trump’ın yeni emri ise her ne tür vizeye sahip olursa olsun 7 ülkenin vatandaşının ülkeye girmesini engellemişti.

ABD mahkemeleri şimdi bu başkanlık emrini iptal etmiş olsa da Trump’ın bunu “emir” olarak değil, yasa olarak senatodan geçirmesi halinde, mahkemelerin de yapabileceği bir şey kalmayacak. Silikon Vadisi’ni asıl korkutan ise bu yasanın senatodan geçmesi.

Yorumlar

  1. bırakın batsınlar, bırakın çöksünler. hep biz mi kötü yönetileceğiz yeter yahu. :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>