Sinema sektöründe Çin, Kuzey Amerika’yı geçti

0

sinema sektörü

Tarihte ilk kez sinema sektöründe Çin, Kuzey Amerika’yı geçti. 2020 yılı sinema sektörü için çok kötü geçerken, Çin gişe sayılarında bir ilki gerçekleştirdi.

Sinema sektöründe Çin rüzgarı

2020 yılı kroonavirüs tedbirleriyle birlikte sinema sektörü için çok karanlık geçti. Birçok ülkede sinema salonlarının yasaklanması, kapasite kısıtlamaları ve halkısn yaşadığı tedirginlik gişe sayısında en dip sayıların görülmesine neden oldu.

Gamespot tarafından paylaşılan verilere göre Çin’de 2020 yılı gişe geliri 2.7 milyar dolar oldu. Kuzey Amerika ise gişe gelirlerinde 2.3 milyar dolarlık gelir elde etti. Böylelikle tarihte ilk kez Çin, sinema sektörüne Kuzey Amerika’yı geçmiş oldu.

Çin gişe sayılarında dünyada zirveye oturmayı başardı. Genel tabloya baktığımızda ise dünya genelinde gişe gelirleri yüzde 70 düştü. Kuzey Amerika’da ise gişe gelirlerinde yüzde 80 azalma yaşandı.

2020 yılında gişede en çok hasılat elde eden film ise Çin menşeli The Eight Hundred oldu. Bu film dünya genelinde 41 milyon dolar gelir elde etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>