Şirketler yeni yetenekleri işe nasıl kazandırabilir?

0

yeni yetenekler

2022’de dijital bölümlerini genişleterek talebe ayak uydurmak isteyen işverenler zorlu bir yol ile karşı karşıya. İster istifa, ister büyük değişiklik denilsin, altında yatan önerme aynıdır: Daha iyi maaşlar ve daha esnek çalışma vaadiyle cezbeden milyonlarca işçi bu yıl işini bırakmayı planlıyor.

Bu tüm sektörü, teknoloji projelerini alt üst etmekle, organizasyonel yetenek boşluklarını genişletmekle ve teknoloji endüstrisinde işe alımları her zamankinden daha şiddetli hale getirmekle tehdit ediyor. Şirketlerin genç yetenekleri çekmesinde çevre ve sosyal bilinci  de artık kritik rol oynuyor.

İşe alım danışmanlığı Robert Half tarafından 2.000 İngiliz işçiyle yapılan bir anket; çalışanlarının yüzde 38’inin kuruluşlarının karbon emisyonlarını azaltma veya işletme gibi ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) konularında yeterince hassas davranmadıklarını düşünmeleri durumunda yeni bir rol arayışında olacaklarını söylüyor. Benzer şekilde BT hizmetleri ve danışmanlık şirketi Cognizant tarafından yapılan araştırma, ESG’nin genç çalışanları işe almanın ve işte tutmanın önemli bir bileşeni haline geldiğini de ortaya koydu.

Çalışmak için bir işveren seçmeye gelince, Z kuşağı çalışanlarının yüzde 76’sı (20-26 yaş arası) ve Y kuşağının (27-40 yaş arası) yüzde 71’i çevre koruma ve sürdürülebilirliğin kendileri için önemli olduğunu söyledi. İstekli genç teknoloji çalışanlarının birden fazla teklifinin olduğu sıkı bir işe alım pazarında, açık bir çevre stratejisi işverenler için önemli bir farklılaştırıcı olabilir. Robert Half, aynı maaşı sunan iki role indirgenirse, 18-34 yaş arasındaki kişilerin yüzde 69’unun kararlarını her bir şirketin kurumsal değerlerine dayandıracağını keşfetti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>