Techinside Google News
Techinside Google News

Skye Air drone trafik yazılımını tanıttı

Drone çözümleri firması Skye Air, drone'lar için bir trafik yönetim sistemi başlattı.
- Advertisement -

Drone çözümleri firması Skye Air, drone’lar için bir trafik yönetim sistemi başlattı. İnsansız trafik yönetim sistemleri, hava sahasının nasıl yönetileceği konusunda önemli bir rol oynayacak ve aynı anda farklı firmalar tarafından birden fazla görsel görüş hattının ötesinde (BVLOS) drone operasyonlarının yürütülmesine izin verecek.

Yazılım, drone operatörlerinin drone tabanlı operasyonlar yürütmeden önce rota planlamasına, uçuş planları yapmasına ve riskleri değerlendirmesine olanak sağlayacak. Skye UTM adı verilen çözüm, Hindistan için türünün ilk örneği niteliğinde. İnsansız trafik yönetim sistemleri, hava sahasının nasıl yönetileceği konusunda önemli bir rol oynayacak ve aynı anda farklı firmalar tarafından birden fazla görsel görüş hattının ötesinde (BVLOS) drone operasyonlarının yürütülmesine izin verecek.

Küresel olarak, ABD merkezli AirMap ve Hollanda merkezli Airbus gibi şirketler bu tür çözümler sunuyor. Skye Air CEO’su Ankit Kumar, yazılımın, drone operatörlerinin Hindistan hava sahasında uçuş planlamasına yardımcı olmak için oluşturulan hükümetin Digital Sky platformundan veri aktardığını söyledi. Platform ilk olarak 2018’de başlatıldı ve drone operatörlerine ülkede drone görevlerini yürütmek için bilgi sunuyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülmektedir.

Ankit Kumar: “İdeal olarak, hükümet Digital Sky API’yi herkese açık hale getirmelidir, böylece üçüncü taraf uygulamalar ve hizmet sağlayıcılar ondan veri çekebilir ve daha kullanıcı dostu ve daha fazla jeo-uzamsal, arazi ve hava durumu verilerine sahip uygulamalar oluşturabilir” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir