SMIC ABD amborgosuna girmek üzere

0

SIMC ABD

ABD ile Çin arasında yaşanan teknoloji savaşından birçok şirket etkilenmiş durumda. Çin merkezli SMIC ABD ambargosu altına girebilir.

SMIC ABD pazarında zor durumda kalabilir

Huawei ile Google arasında 2019 yılında yaşanan gerginlik, ABD ile Çin arasında adeta bir teknoloji savaşına dönüşmüştü. Bu teknoloji savaşından, diğer Çinli şirketler de etkilenmeye başladı.

Çin’in en büyük işlemci üreticileri arasında yer alan ve döküm tesisleri bulunan SMIC, ABD ambargosu altına gelebilir. 14 nm üretiminde verimliliği yakalamayı başaran SMIC , Huawei için üretim sorunun çözecek adımlar atmaktaydı. Dünyanın en büyük 5 dökümcüsü arasında yer alan ve yaklaşık 7.8 milyar dolarlık fon elde eden SMIC için zorlu süreç başlayacak gibi görünüyor.

New York borasından çekilen SMIC’in, Çin askeri birimleriyle ilişkili olduğu iddiaları ortalığı karıştırdı. ABD Savunma Bakanlığı tarafından ortaya ayılan iddialarla SMIC, ABD’de kara listeye alınabilir. Bu durum hem SMIC hem de Huawei için yıkıcı bir etki yaratabilir.

Kendi döküm tesisini kurmaya çalışan Huawei, bu konuda kararlı adımlar atacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>