SoftBank’ın teknoloji yatırım fonu 93 milyar doları geçti

0

Japonya’nın dev telekom şirketi SoftBank’ın teknolojiye yatırım yapmak üzere kurduğu yatırım fonu Vision Fund 93 milyar doları geçti. 

Dünyadaki pek çok dev teknoloji şirketinde yatırımları olan Vision Fund böylece tek başına dünyadaki pek çok ülkenin hazinesinden daha zengin bir fona dönüşmüş durumda. Şirketin CEO’su Masayoshi Son ise fonun önümüzdeki altı ay içinde 7 milyar dolarlık eklemeyle 100 milyar dolarlık boyutu geçeceğinin altını çiziyor.

Tatiller Türkiye’de

Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son’ın tatillerini Türkiye’de 3 yıldızlı mütevazı otellerde geçirmeyi sevdiği de biliniyor, Masayoshi Son’ın İngilizler’in işlemci teknolojisi geliştiren dev şirketi ARM’ı 31 milyar dolara satın aldığı anlaşmayı yine Türkiye’de üç yıldızlı bir otelin kafesinde imzalaması da dünya basınında gündem olmuştu.

Son geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump’a, SoftBank’ın ABD’de 50 bin yeni iş yaratacak şekilde ülkeye 50 milyar dolarlık yatırım yapma sözü vermesiyle de gündeme geldi. 

Dev fon şu anda, dünyanın en önemli yapay zeka çalışmalarına nakit sağlamasıyla da ön plana çıkıyor. Apple, Google, Facebook gbi dev şirketler de farklı projelerde SoftBank ile ortaklık sağlamak için şirketle sürekli görüşme halinde bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>