Solar Impulse dünya turunu tamamladı

0

Engadget’ın haberine göre, sadece güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse isimli uçak, dünya çevresindeki turunu 15 ayda tamamladı. Normal bir uçağın 1,5 günde kat edebildiği dünya çevresindeki mesafeyi 15 ayda tamamlayan uçak, güneş enerjisinin önemine dikkat çekmek için hayata geçirilmiş bir projenin parçasıydı. 40 bin kilometrenin üzerindeki mesafede tek damla benzin kullanmadan motorlarını döndüren uçak uçuşunun ilk etaplarında önemli teknik sorunlar yaşandığı için büyük gecikmeler ortaya çıkmıştı. Etaplar arasında pilotların dinlenmesi ve uygun uçuş koşullarının oluşması için beklenmesi de sürenin 15 aya çıkmasında büyük rol oynadı.

Uçağın özellikle pillerinin çok ısınması, yolculukta büyük zaman kaybının yaşanmasındaki en önemli nedeni olarak kabul ediliyor. Proje, özellikle Pasifik/Atlantik geçişinde ve son etaplarında, güneş enerjisinin güvenilir bir enerji kaynağı olduğunu ortaya çıkardığı için önemli kabul ediliyor. Şimdi Facebook, Solar Impulse’a benzer güneş enerjili drone uçakları test ediyor ve bu drone’ları, havadan internet bağlantısı sağlamak için dünyanın çeşitli bölgelerinde uçuracak. Facebook’un drone’ları yere inmeden aylarca havada kalabilecek.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Boeing de güneş enerjisi ile çalışan uçak üretecek

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>