Sony ve Microsoft iş birliği yaptı

0

Günümüzde kaliteli fotoğraf çekmek artık yetenek kadar cihazın özelliklerine de bağlı. Bu amaçla Sony ve Microsoft iş birliği yaparak, IMX500 sensörüne imza attı.

Yapay zeka odaklı Sony ve Microsoft iş birliği

Kaliteli fotoğraf çekmek, artık sadece çeken kişi ve donanım ile ilgili bir durum değil. Son yıllarda yazılımsal olarak yapılan çalışmalar, fotoğraf kalitelerini doğrudan etkiliyor.

Sony, bu konuda geleceğe yönelik önemli çalışmalar yapıyor. Bu amaçla Sony, Microsoft’un Azure AI yapısını kullandı. Donanımı yapay zeka ile buluşturan bu iş birliğiyle Sony, dünyanın ilk yapay zeka destekli görüntü sensörünü duyurmuş oldu.

Harici bir yapay zeka birimine ihtiyaç duymayan Sony IMX500 ve Sony IMX501 mobil görüntü sensörlerinde, yapay zeka direkt olarak sensöre entegre ediliyor. Üstelik bu sensör, ilgili algoritmayı 1 saniye gibi çok kısa bir sürede işleyebiliyor. Diğer görüntü sensörlerinde ise bu süre 3.1 saniyeye kadar çıkmaktaydı.

93 dolarlık fiyat etiketi ile duyurulan IMX500 serisi, 2021 yılında piyasaya çıkacak. Bu serinin, kurumsal müşterilere tedarik edilmek için geliştirildiği de belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>