Sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak için 5 altın kural

1

Sosyal medya ve pazarlama, son yıllarda ciddi anlamda bütünleşti diyebiliriz. Gün geçtikçe artan sosyal medya kullanımı, pazarlama ve reklam stratejilerinin de bu tarafa kaymasına sebep oluyor. En hızlı şekilde büyük kitlelere erişim için sosyal medya ve dijital pazarlamanın önemi de arttı. Peki, sosyal ağlarda da iyi bir pazarlama için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? 

Sosyal medya pazarlamasının 5 altın kuralı!

Sosyal ağlardaki pazarlama ve reklam stratejilerinde başarılı olmak için ilk olarak kitlenizi dinlemeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin paylaştığı içerikleri okumak, onların yer aldığı forum ve benzeri alanlarda yer almak, onların neye önem verdiğini anlamak için oldukça önemli. Hayatlarındaki önemli şeyleri öğrenirseniz kitlenize temas etmeniz daha kolay olacaktır!

WhatsApp’ta kurumsal dönem başladı!

Hedefinize ve kitlenize odaklanmanız, pazarlama stratejilerinizin isabetli olması için gereken önemli kurallardan biri. Odağı yüksek bir sosyal medya çalışması ve içerik stratejisi oluşturmak, ilgili kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Odağı düşük ve geniş kapsamlı çalışmalar teorik olarak efektif gibi görünse de sonuç olarak istenilen rakamlara ulaşmayabilir. 

Başarılı bir dijital medya reklam çalışmasında, kitlenin niteliği yerine niceliğine odaklanmak çok daha önemli. Paylaşımlarınızı takip etmeyen 10.000 kişi yerine, sıklıkla takip eden ve etkileşim içinde bulunan 1000 kişi çok daha fayda sağlayacaktır. 

Sabır olmazsa olmaz!

Sosyal medyada, hedeflenen erişim ve etkileşim bir gecede olmayabilir. Bu yüzden sabırlı davranmak, her konuda olduğu gibi, dijital reklam ve pazarlama için de oldukça önemli. Paylaşımlarınız zaman içinde daha büyük kitlelere daha kısa sürelerde ulaşacaktır. 

Fenomenler ne kadar etkili olabilir?

Sosyal medya üzerinden yapılan reklam çalışmalarında, fenomenlerin kullanımı ciddi oranda arttı. Çok ciddi takipçi sayılarına sahip bu kişiler, bir markanın veya ürünün büyük kitlelere erişimi için kritik seviyede önem taşıyor. Bütçe noktasında rakamları daha yukarılara çekse de, fenomenlerle ortaklaşa yapılan reklam çalışmalarının dijiltal medyadaki etkisi tartışılmayacak seviyede olabilir.  

Dijital pazarlama ve reklamcılık için öncelikli olarak bu kurallara dikkat etmekte fayda var. Çalışması yapılacak olan içeriklerin, gerçek kitlelere ulaştırılması, deyim yerindeyse kuru kalabalık olarak adlandırılacak kitlelere ulaşmasından çok daha verimli olacaktır.

Kaan ARLI

ShiftDeleteNet Teknoloji Editörü. Teknoloji dünyasının ortasında nefes alan bir editör...

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>