Techinside Google News
Techinside Google News

SpaceX, üçüncü ticari uzay görevini tamamladı

SpaceX, Pazar akşamı eski NASA astronotu Peggy Whitson dahil olmak üzere dört kişi taşıyan bir ticari uzay uçuşunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) başarıyla gönderdi
- Advertisement -

SpaceX, Pazar akşamı eski NASA astronotu Peggy Whitson dahil olmak üzere dört kişi taşıyan bir ticari uzay uçuşunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla gönderdi

Axiom-2″ misyonunu Whitson yönetimiyle ve pilot John Shoffner, aynı zamanda iki Suudi Arabistan misyon uzmanı, Ali al-Qarni ve Rayyanah Barnawi’yi taşımasını gerçekleştirdi. Shoffner ve Suudi Arabistan hükümeti, Axiom’dan, misyonu uzay istasyonuna taşıyan Houston merkezli bir uzay uçuşu şirketinden Crew Dragon üzerindeki koltukları satın alıyor.

Dört kişilik ekip, tamamen özel ikinci misyonunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuruyor ve hava şartlarına bağlı olarak Dünya’ya dönmek üzere yörüngedeki laboratuvarda yaklaşık bir hafta geçekleşiyor.

Axiom’un misyonları, çeşitli nedenlerle potansiyel müşterilere cazip geliyor. Cazibenin bir kısmı, kuşkusuz, uzay turizmi ve bilinen evrende tek uzay otelinde konaklama fırsatı yaratıyor. Yörüngede sadece iki uzay istasyonu bulunuyor ve bunlardan biri Çin hükümeti tarafından kontrol edilmekte ve şu anda sadece o ülkenin astronotlarına açılıyor. Ancak Suudi Arabistan gibi ülkeler için böyle bir misyon, Rusya ile ortaklık kurma veya yerel bir insan uzay uçuşu programı oluşturma dışında vatandaşlarına uzay uçuşunun prestijine hızlı bir alternatif rota sunuyor.

SpaceX, Mayıs 2020’de NASA için gerçekleştirdiği Demo-2 uçuşundan bu yana onuncu insanlı uzay misyonunu başarıyla gerçekleştiriyor. Şirket, henüz üç yıl içinde toplamda 38 kişiyi yörüngeye yerleştiriyor. Bu kişilerin 26’sı NASA ve uluslararası ortaklarından (Rusya dahil) profesyonel astronotlardı; sekizi Axiom misyonlarındaydı ve dördü Jared Isaacman’ın Inspiration4 orbital serbest uçuş misyonundaydı. Isaacman’ın, bu yılın sonlarında Dragon, Polaris Dawn adı verilen ikinci özel uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

SpaceX, yörüngeye insan taşıyan en aktif sağlayıcı olarak dünya çapında öne çıktı

SpaceX, dünya genelinde yörüngeye insan taşıyan en verimli sağlayıcı haline hızla gelişiyor. Çin, insanlı uzay uçuş programına Ekim 2003’te başlamasına rağmen, o zamandan bu yana neredeyse iki on yıl içinde sadece 26 astronotu uzaya fırlatıyor. Son üç yıl içinde Rusya, 24 kişiyi uzaya gönderiliyor.

Ayrıca Pazar günü, ilk kez, SpaceX bir Falcon 9 ilk aşamasını, bir insanlı uzay uçuşu misyonunun ardından fırlatma yerine yakın bir kara tabanlı iniş alanına geri getiriliyor. Şirket, bu işlemi, şimdiye dek 230’dan fazla kez fırlatılan çalışkan roketinden biraz daha fazla performans elde ederek gerçekleşiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir