SpaceX’in CrewDragon testleri başlıyor

0

Elon Musk’ın uzay gemisi üreten şirketi SpaceX’in uzaya astronot taşıyacak olan yeni uzay gemisi CrewDragon için ateşleme testleri nihayet başlıyor.

ABD uzaya adam çıkartabilecek

Hem Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşıyacak hem de gelecekte yapılacak insanlı uzak uzay uçuşları için astronotlara ev sahipliği yapacak olan CrewDragon’un full kapasiteli kullanım testleri aslında Nisan ayında başlayacaktı. Ancak teknik problemlerin aşılması için testler ertelenmişti.

NASA, uzay mekiklerinin görevden kaldırılmasından beri uzun yıllardır uzaya astronot gönderemiyor. ABD’li astronotlar Rusya’daki uzay merkezinden Rus uzay gemileri kiralanarak uzaya çıkartılıyor veya uzaydan indiriliyor.  Crew Dragon sayesinde NASA’nın Rusya’ya bağımlılığı sona ermiş olacak.

Öte yandan Mart yapında yapılan insansız testlerde CrewDragon başarılı şekilde ISS’e kenetlenip dünyaya geri dönerek uçuş başarısını kanıtlamıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>