Techinside Google News
Techinside Google News

Sporda kurallar Büyük Veri ile değişiyor

Büyük Veri'nin kendini gösterdiği yerlerden biri de spor. Bunun son örneği, ABD Beyzbol Ligi'nde karşımıza çıktı.
- Advertisement -

beyzbol2002 yılında kurulan ve o tarihten beri beyzbol alanında oldukça ilginç işler çıkartan bir şirket olarak bilinen Baseball Info Solutions, şu sıralar ilginç bir proje ile yola devam ediyor. Şirket birkaç yıldır 30 kadar takıma veri paylaşımında bulunuyor ve Büyük Veri analizi sayesinde bahsi geçen beyzbol takımlarının çok daha profesyonel işler çıkartmasına olanak sağlıyor.

Oyuncuların neredeyse tüm hareketleri, topa vuruş şekilleri, sahadaki geçişleri ve benzeri tüm aksiyonları düzenli bir şekilde kayıt altına alınıyor, veriler ayıklandıktan sonra 30’a yakın beyzbol takımına veriliyor. Houston Astros adlı takımda oynayan beyzbol oyuncusu Jed Lowrie, son iki üç yıldır bu sistem sayesinde pek çok şeyin değiştiğinden bahsediyor.

The Big Shift adlı çalışmanın faydalarını görenler sayesinde, proje çok daha geniş bir alana yayılmış durumda. BIS araştırma ve geliştirme analisti Scott Spatt, yıllardır beyzbola gönül vermiş kişilerin böylesi bir işi komik, garip bulmaları olası, şeklinde konuşuyor. İsim, bu fikirlere rağmen spor alanında ciddi değişikliklerin yaşandığının altını çiziyor.

Bu değişik yazılım hayata geçmeden önce, 2011 yılında takımların beyzbol topuna vuruş esnasında yaptıkları geçişlerin sayısı 2 bin 357 iken, bir sonraki sene değer neredeyse iki katına çıkmış ve 4 bin 577’yi bulmuş. 2013 yılında ise 8 bin 180’i bulan değerler kaydedilmiş. Geçen sezon ise bu değer 13 bin 296’ya çıkmış.

Şirket, her büyük lig oyununu üç kez farklı şekillerde kayıt altına alıyor, tüm verileri kendi bilgi bankalarında saklıyor. Daha sonra bu verilerin üzerinde yapılan analizlerle, oyuncular ve grup alışkanlıklarına dair detaylı raporlar ilgili takımlara sunuluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir