Spotify borsaya doğrudan girecek!

0

Spotify’ın borsaya açılma planlarında ilginç bir gelişme ortaya çıktı.

Şirket yönetimi, halka arz işlemi yapmak yerinde New York borsasına doğrudan listeye girme yöntemini önerdi. Böylece şirket hisseleri halka arz edilmeyecek ve doğrudan borsada işlem görmeye başlayacak. Hisseleri satın almak isteyenlerse, hissedarların elindeki borsaya kota edilmiş hisseleri hissedarlar satışa çıkardıkça satın alabilecekler.

ABD’nin sermaye piyasası kurulu olan Securities and Exchange Commission’a (SEC) sunulan bu plan şimdilik SEC tarafından kabul görmüşe benziyor. SEC, bu planın hayata geçebileceğini ancak üzerinde çalışılması gerektiğinin altını çiziyor.

Doğrudan listeye girme yöntemi, borsada sık kullanılmayan ancak kabul gören bir yöntem. Sermaye piyasası kurulu ve şirket yönetimi tarafından tespit edilen şirket değeri üzerinden fiyatı belirlenen hisseler borsada işlem görmeye başlarken, yatırımcılar hissenin değerini yüksek bulursa satın almıyorlar ve bu da hissedarların hisselerini satmak için fiyatı düşürmesine neden olabiliyor.

Ya da aksi durumda, yatırımcılar hisseyi almak için fazlasıyla talep gösterdiğinde, hisseyi satın almak için teklif ettikleri fiyatı da yükseltebiliyorlar. Spotify bu durumda, popüler bir şirket olduğu için, fazlasıyla gelecek olan taleple borsada hızlı bir yükseliş yaşamayı planlıyor. Bu da şirkete, Apple Music ile savaşında fazladan milyar dolarlar kazandıracak bir fonlama fırsatı olarak geri dönebilir.

Spotify’ın boraya doğrudan listeleme ile 13 milyar dolar toplam değer üzerinden girmesi düşünülüyor. Eğer bu işlem gerçekleşirse, New York borsasındaki ilk doğrudan listeleme işlemi olarak da tarihe geçecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>