Bu startup binlerce kişiye tembellik yapmaları için maaş ödeyecek

0

Silikon Vadisi’nde başlayacak ilginç bir deney, dünyanın gidişatını değiştirebilir. Hiç çalışmadan para kazanmak isteyen binlerce insan şimdi Silikon Vadisi’nin tanınmış startup’larından Y Combinator’ün önünde sıraya girmiş durumda. 

Y Combinator’ün yeni projesi, 3000 kişiye 5 yıl boyunca karşılıksız para ödemek. Şirketin bu deney için, 1000 kişiye beş yıl boyunca her ay 1000 dolar para verecek. Bu paranın karşılığında ise onlardan hiçbir şey beklemiyor. Sadece hayatlarnı gözleyerek yaşamlarının nasıl değiştiğini görmek istiyor. Kalan 2000 kişiye de ayda sadece 50 dolar ödeyecek. Bu 2000 kişi de herhangi bir şey yapmak zorunda değil.

Y Combinator’un asıl amacı, robotlarla ve yapay zeka ile entegre olacak sosyal yaşamda insanların işsiz kalmasına karşı önerilen “evrensel sabit/asgari gelir”in insanlar ve toplum üzerindeki etkisini gözlemlemek.

Üniversitelerin ve hükumetlerin büyük ilgi göstereceği bu deneyin sonuçları, orta vadede dünyadaki sosyal yapıyı değiştirebilecek veriler ortaya koyacak. Şirket deney sırasında karşılıksız para alan ve yaşamak için çalışmak zorunda olmayan insanların bu gelirle ne yaptıklarını, kişisel gelişimlerinin nasıl etkilendiğini analiz ederek bu sonuçları bir rapora dökecek. Bakalım, cebimize hiç çalışmadan para girdiğinde ne yapacağı, nasıl yaşayacağız, nasıl insanlara dönüşeceğiz. Yakında tüm dünyanın bu deneyden bahsettiğini görmek hiç şaşırtıcı olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>