Techinside Google News
Techinside Google News

Startup’lar döngüsel ekonomiyi nasıl başlatabilir?

Düşünce kuruluşu Circle Economy tarafından hazırlanan bir rapor, döngüsel ekonominin daha geniş çapta benimsenmesinin sera gazı emisyonlarını yüzde 39 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor.
- Advertisement -

Ürünleri elden çıkarmak yerine yeniden kullanmaya, geri dönüştürmeye ve paylaşmaya öncelik veren bir üretim ve tüketim modeli olan döngüsel ekonomi, iklim krizine anlamlı bir müdahale sağlayabilir.

Düşünce kuruluşu Circle Economy tarafından hazırlanan bir rapor, ilkenin daha geniş çapta benimsenmesinin sera gazı emisyonlarını yüzde 39 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, döngüsel ekonomi hakkında bilgi eksikliği var. YoungPlanet tarafından yapılan bir anket, Birleşik Krallık’taki her on yetişkinden dokuzunun bu kavramı duymadığını ortaya çıkardı.

Kuzey İrlanda merkezli bir soğutma ünitesi kiralama şirketi olan Lowe Rental’ın CEO’su Rachel McCausland: “Ne olduğunu saptamak zor. Ancak döngüsel ekonomi, nasıl düşündüğümüzü ve neden satın aldığımızı kökten değiştirme potansiyeline sahip ve kişisel ve profesyonel olarak günlük yaşamda giderek daha yaygın hale geleceğini düşünüyorum” diyor.

Peki bunun startuplar ile ne ilgisi var? Scaleup Back Market’in kurucu ortağı ve CEO’su Thibaud Hug De Larauze: “Startup’lar, ekonominin döngüsel ekonomiye geçişine yardımcı olmada çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü büyük teknolojinin sahip olduğu bürokrasiye veya tüketici beklentilerine sahip değiller. İşlerini sıfırdan kurma, statükoyu gerçekten bozma ve bu süreçte hem tüketicileri hem de işletmeleri eğitme yeteneğine sahipler” diyor.

2014 yılında kurulan Back Market, 6 milyondan fazla kullanıcısı ve 1 milyar Euro’nun üzerinde toplanan yenilenmiş cihaz ve cihazlar için dünyanın en büyük çevrimiçi pazarı olduğunu söylüyor.

De Larauze tarafından aktarılan rakamlara göre, mevcut zehirli atığın yüzde 70 kadarı atılan elektroniklerden kaynaklanırken, yalnızca yüzde 12,5’i geri dönüştürülüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir