Su şirketine siber saldırı düzenlendi

0

Su şirketine siber saldırı

Birleşik Krallık’ta 1,6 milyondan fazla kişiye içme suyu sağlayan bir su şirketi, siber saldırıya uğradığını açıkladı.

South Staffordshire Water, kurumsal BT ağında kesintiye neden olan, ancak şirketin müşterilere güvenli içme suyu sağlama yeteneğini etkilemeyen “siber saldırının hedefi” olduğunu söyledi.

Saldırıya erken müdahale edilmesiyle ilgili şirketten yapılan açıklamada: “Bu, her zaman uyguladığımız su temini ve kalitesi üzerindeki sağlam sistemler ve kontrollerin yanı sıra ekiplerimizin bu olaya müdahale etmek ve ihtiyati olarak uyguladığımız ek önlemleri uygulamak için hızlı çalışması sayesinde” denildi.

South Staffordshire Water, uğradığı siber saldırının içeriğini açıklamadı, ancak şirket Clop fidye yazılımı çetesinin başka bir su şirketini, Thames Water’ı vurduğunu iddia etmesinden kısa bir süre sonra suçlu bilgisayar korsanları tarafından hedef alındığını belirtti.

Şirket, “Thames Water’ın bir siber saldırıyla karşı karşıya olduğuna dair basında çıkan haberlerin farkındayız. Durumun böyle olmadığı konusunda sizi temin etmek istiyoruz” dedi.

Fidye yazılımı korsanları ayrıca sudaki kimyasalları kontrol eden SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) endüstriyel kontrol sistemlerine erişime sahip olduklarını iddia etti. Ancak şirket bu iddiaları yalanladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.