Subaru Kaliforniya’da otonom sürüş testine başlıyor

0

Otomobil üreticisi Subaru, kendi otonom sürüş teknolojilerini test etmek için Kaliforniya yönetiminden gerekli izinleri aldığını duyurdu.

Uber’in “izin almamak” konusunda direndiği Kaliforniya’da şu anda 21 firmanın otonom teknolojisi test ediliyor. Subaru ile birlikte test için yollara çıkan firmaların sayısı 22’ye yükselecek.

Sürüş asistanından otonom sürüşe

Ünlü Japon otomobil üreticisi Subaru, halihazırda sürüş asistanı ismi altında bazı modellerinde otonom sürüş teknolojilerini sunuyor. Ancak bu teknolojiyi resmen hizmete sokmak ve kullanıcıların direksiyon başında oturmadan otomobillerini sürebilmeleri için, otonom sürüş teknolojisi konusundaki testleri bitirmesi ve otonom sürüşe izin veren ülkelerden onay alması gerekiyor.

Subaru’nun Kaliforniya’da hangi yetenekleri test edeceği henüz belli değil. Ancak trafikte şerit değiştirmek, sıkışık trafikte durup kalkmak gibi yeteneklerin teste konu olacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>