Techinside Google News
Techinside Google News

Süper bilgisayar Nvidia GPU ile inşa ediliyor!

Süper bilgisayar Nvidia GPU ile inşa edilerek eşsiz bir yapay zeka sunacak. Bunun için 350 bin Nvidia GPU kullanılacak.
- Advertisement -

Tesla, Texas Gigafactory’sini son teknoloji bir yapay zeka süper bilgisayar kümesine ev sahipliği yapacak şekilde genişletiyor. Tamamlanmaya yaklaşan genişleme projesi, Tesla’nın tescilli AI donanımının yanı sıra 50.000 Nvidia GPU’yu da içerecek ve Tesla’nın Tam Otonom Sürüşünü ilerletmesi bekleniyor.

Süper bilgisayar Nvidia GPU ile hayata geçiyor

Tesla CEO’su Elon Musk, Gigafactory süper bilgisayarının ilk etapta 130 megawatt elektrik çekeceğini ve potansiyel olarak 500 megawatt’a kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu Musk’ın süper bilgisayarlara yaptığı tek girişim değil. Bu projeye paralel olarak, milyarderin yapay zeka girişimi xAI için milyarlarca dolarlık başka bir süper bilgisayar kümesi daha var.

Dünyanın en büyük GPU destekli yapay zeka kümelerinden biri olma yolunda ilerleyen bu yeni süper bilgisayar, ilk etapta 100.000 adet Nvidia H100 GPU sipariş ederek, X’in premium abonelerine sunulan yapay zeka sohbet robotu GrokAI’nin bir sonraki sürümüne güç verecek.

Dell ve Supermicro (SMC), Dell başkanı ve CEO’su Michael Dell’in Twitter’da doğruladığı üzere xAI süper bilgisayarı için sunucuları sağlayacak. Ayrıca, sistemin önümüzdeki yaza kadar 300.000 Nvidia B200 GPU’ya yükseltilmesi planlanıyor. Her iki süper bilgisayar projesi de San Jose merkezli Super Micro Computer Inc. (Supermicro) tarafından sağlanan çözümlerle soğutulacak. Şirketin kurucusu ve CEO’su Charles Liang, Musk’ın sıvı soğutma teknolojisini her iki süper bilgisayar kümesine de dahil etme kararını överek X’e yöneldi.

Sıvı soğutma, veri merkezlerinin kaldıraç olarak kullandığı geleneksel soğutma yöntemlerine kıyasla önemli avantajlar sunuyor. Supermicro, doğrudan soğutma çözümleriyle elektrik maliyetlerinde %89’a kadar azalma olduğunu iddia ediyor. Liang, veri merkezlerinde doğrudan sıvı soğutmanın benimsenmesini bir yıl içinde yüzde 1’den azdan yüzde 30’un üzerine çıkarmayı hedefliyor. Musk’ın bu teknolojiyi uygulayan kümeleri, daha geniş bir endüstri benimsemesi için bir katalizör görevi görebilir. Musk, sıvı soğutma sistemini soğutacak olan devasa yapım aşamasındaki fanların görüntülerini paylaşırken, “Hayranlarımız olmadan biz hiçbir şeyiz” ifadelerini kullandı.

Hem Tesla hem de xAI süper bilgisayar projeleri, ikinci kümenin öncelik kazandığını öne süren raporlar arasında devam ediyor. Musk’ın, başlangıçta Tesla’ya yönelik olan binlerce Nvidia GPU’sunu bunun yerine xAI’ye yönlendirdiği bildiriliyor. Bu karar Tesla süper bilgisayarının yapımında gecikmelere neden olsa da, aksaklıkların boyutu henüz netleştirilmedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir