Süper bilgisayar yarışında ABD öne geçti

0

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarına kim sahip olacak?

Bu yarışta öne çıkan isim bir süredir Çin’di ve geride bıraktığı ABD tekrar önderliği ele geçirmek için yoğun şekilde çalışıyordu. 

Rekabet kızışıyor

ABD Başkanı Trump da başkanlık yarışı sırasında, ABD’ye yine dünyanın en güçlü süper bilgisayarını kazandıracağı konusunda söz vermişti. Gerçi, Çin’i geçmek için geliştirilen süper bilgisayarın çalışmalarına Obama döneminde başlanmıştı ancak Trump’un da bu çabaya destek vermesiyle ABD artık yarışta öne geçti.

200 petaflop hızında çalışabilen yeni süper bilgisayarı Summit’i tanıtan ABD, Çin’in 93 petaflop’luk süper bilgisayarı Sunway TaihuLight’ı katlayarak geçmiş bulunuyor.

Summit, 4608 sunucudan oluşuyor ve kapladığı alan iki tenis kortu büyüklüğüne ulaşıyor. 9000 adet 22 çekirdekli IBM Power9 işlemcisine sahip olan bilgisayarda ayrıca 27 bin adet Nvidia Tesla V100 GPU bulunuyor. Yapay zeka çalışmalarına odaklanması için özel olarak tasarlanmış Summit’i hararetini almak içinse sisteme dakikada 4000 galon soğuk su enjekte ediliyor. Bilgisayarın harcadığı aylık enerji tüketimi ise 8100 evin aylık enerji toplamına eşit.

Şimdi Çin’in de ABD’nin Summit’inin gücünü birkaç kez katlayacak bir süper bilgisayarla cevap vermesi bekleniyor. 

Bu korkunç yarışta kendi süper bilgisayarına sahip olamayan ülkelerin ise teknoloji ve bilim yarışında ya da yapay zeka gibi çağın stratejik teknolojilerini geliştirmede çaresiz kalarak yarıştan kopması riski bulunuyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>