Techinside Google News
Techinside Google News

Süpermarketlerde robot istilasına hazır mısınız?

Robotlar çok yakında süpermarketlerde müşterileri karşılamaya başlayacak. Kasiyerlerden reyon görevlilerine kadar süper market çalışanlarının işleri tehlikede...
- Advertisement -

tallyDev süpermarketlerde, ürün reyonları arasında kaybolup da aradığınız ürünleri reyon görevlilerine sorduğunuz anlar mutlaka olmuştur. Reyonları yerleştirip malları dizmekle meşgulken sizin istekleriniz için işlerini yarım bırakıp aradığınız ürünlerin peşine düşen çalışanlar artık biraz rahatlayacak gibi görünüyor, zira bu işler robotlara devrolacak. Tabi eğer, robotlar reyon görevlilerinin işlerini de ellerinden almazsa…

Hatırlarsanız, iki ay önce, robotların ve yapay zekanın, ilk önce kimlerin işlerini elinden alacağına dair bir yazı kaleme almıştım. O makaleyi hatırlayacak olursanız, taksi sürücülerinden biz gazetecilere kadar çok sayıda meslek grubunun robotlar tarafından işlerinden edileceğini anlatmaya çalışmıştım.

Şimdi o listeye süpermarket çalışanları da katılacakmış gibi görünüyor.

Robot elektrikli süpürge Roomba’yı hatırlayanınız varsa, bu yeni teknolojiyi anlaması biraz daha kolay olacaktır.

Simbe Robotics firmasının geliştirdiği ve teorik olarak Roomba’nın süpermarkette dolaşan versiyonu gibi çalışan Tally isimli robotun görevi, süper market içinde sürekli dolaşarak raflardaki malları taramak ve hangi rafta ne kadar mal kaldığını, hangi rafa yeni mal yüklenmesi gerektiğini tespit etmek.

Elbette bu işin ilk aşaması.

Sonraki aşama ise süpermarket müşterilerinin robotlara danışmaya başlaması… “X marka peynir hangi raftaydı? Çay reyonu ne taraftaydı? Rafta Y marka deodarantlar bitmiş, deponuzda var mı?”

Tally tüm bu işleri, üzerine entegre edilmiş üç boyutlu lazer okuyucular ve gelişmiş sensörlerle yürütecek. Bildiğiniz gibi Intel’in derinlik ölçebilen kameraları gibi gibi yeni nesil teknolojiler robotların daha akıllı olması ve çevresini daha hızlı tanıyabilmesi için kullanılıyor. Tally de bu teknolojilerden nasiplenerek, binlerce ürünle dolu o karmaşık reyonları anı anına takip edecek. Elbette sadece müşterilerle iletişim kurmayacak, süpermarketin veri merkezine sürekli bilgi geçerek azalan ürünler veya sorunlu reyonlar hakkında çalışanları uyaracak, ana merkezin lojistik planlarını daha hızlı düzenlemesini sağlayacak.

Teknolojinin hayatımızı bu hızla güzelleştirmesi elbette hepimizi mutlu ediyor ama öte yandan insanların teknoloji nedeniyle işlerini kaybedecek olması riski de herkesi endişelendiriyor. Her zaman olduğu gibi, teknoloji geliştikçe bazı iş alanlarının kapanacağını ama yaşanan dev ekonomik büyüme sayesinde yeni yeni iş alanlarının açılacağını, insanların refah seviyesini arttıracak yeni fırsatlar doğacağını da unutmayalım. Yeter ki geçiş süreçlerinde insanların mağdur olmasını engelleyecek doğru sosyal politikalar hazırlanmış olsun.

 

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir