Sürdürülebilirlik CEO’lar için ilk 10 öncelik arasında

0

Sürdürülebilirlik

Gartner, Inc. tarafından CEO’lar ve üst düzey yöneticiler arasında yakın zamanda yapılan bir anket, 2022’de özellikle sürdürülebilirlik, işgücü sorunları ve enflasyon konularıyla ön plana çıktı.

Anahtar bulgular arasında yapay zekanın (AI) üst üste üçüncü yıl CEO’lar arasında en etkili yeni teknoloji olduğu bildiriliyor. Tersine, CEO’ların yüzde 63’ü metaverse’i ya uygulanabilir ya da işleri için kilit bir teknoloji olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyor.

Ek olarak, anket tarihinde ilk kez CEO’lar çevresel sürdürülebilirliği en önemli 10 stratejik iş önceliğine yerleştirdi ve 8. sırada yer aldı. CEO’ların yaklaşık dörtte üçü, artan çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) çabalarının yatırımcıları şirketlerine çektiği konusunda hemfikir. Sürdürülebilirlik, 2022 ve 2023’te CEO’lar için, katılımcılar arasındaki marka güveniyle aynı düzeyde, rekabetçi bir farklılaştırıcı olarak görünüyor.

Yeteneği elde tutma gibi işgücü sorunları, üst üste ikinci yıl CEO’lar için önceliğe yükseldi, dijitalleşme ve siber güvenlik gibi teknolojiyle ilgili konuların sadece biraz gerisinde ve kârlılık ve nakit akışı gibi finansal konuların önemli ölçüde önüne geçti.

Enflasyonla ilgili olarak, CEO’ların yüzde 62’si genel fiyat enflasyonunu kalıcı veya uzun vadeli bir sorun olarak görmektedir.

Yıllık Gartner 2022 CEO ve Kıdemli Yönetici Anketi, Kuzey Amerika, EMEA ve APAC’de farklı sektörler, gelirler ve şirket boyutlarında 400’den fazla CEO ve diğer üst düzey yönetici arasında Temmuz 2021 ile Aralık 2021 arasında gerçekleştirildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>