Sürücüsüz araçlar trafik yoğunluğunu artırabilir

0

Sürücüsüz araçlar trafik yoğunluğu

Yapılan araştırmalara göre Birleşik Krallık’ta sürücüsüz araçların piyasaya sürülmesi, yoğunluğu yüzde 85 oranında artırabilir.

Bu endişe verici olasılık, İngiliz Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı (DfT) tarafından yılbaşından hemen önce yayınlanan ‘Ulusal Karayolu Trafiği Projeksiyonları 2022’ adlı bir raporda sunulmaktadır. Rapor, DfT’nin ülkedeki gelecekteki karayolu trafik talebine ilişkin stratejik görüşüdür.

Tahmin edilen yüzde 85’lik artış, 2025’ten 2060’a kadar 35 yıllık bir zaman ölçeğine dayanmaktadır. Bağlantılı otonom araçların 2047 yılına kadar Birleşik Krallık’ın otomobil filosunun yarısını oluşturacağını varsaymaktadır.

Raporun açıkça belirttiği gibi, bunun “yaşlıların ve şu anda ehliyet sahibi olmayanların hareketliliğini artırma” etkisi olacaktır.

Ayrıca, “kendi kendine giden bir arabada seyahat ederken çalışabilme veya dinlenebilme” nedeniyle, yolcuların gecikmelerden şimdiye kadar olduğundan daha az hayal kırıklığına uğrayabileceklerine de işaret ediyor. Hatta, yolcuların “araba kullanmaya odaklanmak zorunda olmadıkları için trafikte oturmaya daha yatkın” olabileceklerini öne sürmeye devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>