Google o kazayı nasıl yaptı?

1

Sürücüsüz otomobil teknolojileri için kamuoyunun algısı devlet ve özel sektör destekli kampanyalarla gittikçe yumuşarken, bir soru baki kalıyor: Olası bir kaza durumunda kimi suçlayacağız? Otonom araç alanında en fazla yatırımı yapan şirketlerden Google’ın bir aracının geçtiğimiz günlerde karıştığı kaza, sürücüsüz otomobilin suçlu olduğu ilk olay olarak tarihe geçti.

Konuyla ilgili Google’da görsel materyal bulmak epey zor. Google 8/8 kusurlu muydu bilinmez ancak, kazayı kamuyla paylaşmaya pek yanaşmıyor. Ne var ki bir başka Google ürünü olan Youtube, bugünlerde kaza anının otobüsteki güvenlik kameraları tarafından kaydedilmiş görüntüleriyle çalkalanıyor.

Sürücüsüz otomobil otobüse böyle çarptı

Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla sürücüsüz otomobil hızlanmakta olan bir yolcu otobüsüne hafif bir şekilde yandan çarpıyor. Her iki aracın da hızının çok düşük olması, kazanın ucuz atlatılmasını sağlıyor.

Daha önce kendi aracıyla 17 ayrı kazaya karışan Google için bir ilk olan, kendi teknolojisinin kusurlu olduğu bu kaza, hiç şüphesiz otonom araçlarla ilgili oldukça kıymetli veriler ve ufuk açıcı çıkarımlar sağlayacaktır:

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>