Sürücüsüz otomobiller bisikletçileri de tanıyacak

0

Google, geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojilerinde yeni bir adıma geçiyor. İnternet devi, sürücüsüz otomobillerin bisikletleri sadece görmesini değil, ne yaptıklarını anlamasını da sağlayacak.

Bisiklet sürücüleri için trafikte bisiklet sürmeye dair bazı el işaretleri bulunuyor. Özellikle sağa, sola dönüşlerde bisiklet sürücülerinin elleriyle sinyal vermeleri, trafik akışı içinde önem kazanıyor. Google’ın otonom otomobil teknolojileri artık bu el işaretlerini de tanıyacak ve otomobilin önünde hareket eden bisikletçilerin dönüş yapma, şerit değiştirme sinyallerini fark ederek buna göre önlem alabilecek.

Makine öğrenme tekniği ile akıllı otomobiller bu hareketleri zamanla daha da iyi anlayacak. Her bisikletlinin verdiği sinyal ve yaptığı hareketleri analiz ederek, daha sonra karşılaştığı bisikletleri de eski deneyimlerine göre daha başarılı şekilde tespit edebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>