Suudi Arabistan’ın Net Zero Emission tarihi 2060

0

Kurumların veya ülkelerin, çevreye zarar vermeden üretim yapması ve varlığını sürdürebilmesi anlamına gelen Net Zero Emmission kavramı giderek daha çok dikkat çekiyor.

Dünyaya verdiğin zararı azalt

Dünyanın en önemli petrol üreticisi olan Suudi Arabistan aynı zamanda enerjisini de petrole dayandırıyor. Dolayısıyla ülke dünyaya çok fazla karbon emisyonu salıyor.

Suudi Arabistan’ın, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş programına da göre, ülkenin dünyaya zarar vermeden var olabilmesini sağlayacak Net Zero düzeyine ulaşması 2060 yılını bulacak. Bu süre zarfında ise dünyayı kirletmeye devam edecek.

Dünyadaki diğer ülkeler için Net Zero hedefi 2050 olarak belirlenmiş durumda. Pek çok dev devlet, 2050 yılında artık karbon salınımını Net Zero seviyesine getirmiş olmayı planlarken, Suudi Arabistan için bu seviyeye ulaşmanın 2060 öncesinde mümkün olmadığı anlaşılıyor. Ülke yönetiminin planlarda başarısız olması halinde ise 2070’leri görmek sürpriz olmayacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>